Béranyaság Magyarországon – Tabu vagy megoldás?

2025.06.27

Miközben a világ egyes részein már szinte "szolgáltatásként" működik a béranyaság, addig Magyarországon ez a téma inkább suttogva kerül elő. Pedig létezik nálunk is, csak éppen a  szürkezónában vegetál. Félig jogilag, félig társadalmilag tiltva, miközben egyre több párnak lenne rá szüksége.

A fotó illusztráció!
A fotó illusztráció!

Amikor egy nő vállalja, hogy másnak hordja ki a gyermekét, nem örökbefogadásról van szó, hanem arról, hogy a baba genetikai szülei (vagy egyikük legalább) nem tudják vagy nem akarják kihordani a terhességet, és ehhez segítséget kérnek, pontosabban "bérbe" veszik valaki más méhét.

A magyar jog egyértelműen tiltja a béranyaságot – legalábbis azt a formát, ahol pénz is mozog. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint ez üzletszerű tevékenységnek minősülne, ami nálunk illegális.

Van ugyan egy kis kiskapu, amely szerint elvileg lehet "önkéntesen", azaz teljesen ellenszolgáltatás nélkül vállalni a kihordást, de kérdés, hogy talál-e valaki ilyen önzetlen béranyát, és ha mégis, a bonyodalmak csak akkor kezdődnek…

A legnagyobb jogi katyvasz ott van, amikor a gyerek megszületik.

A magyar jog szerint az számít anyának, aki megszülte a gyereket és nem az, aki a petesejtet adta,  Ez azt jelenti, hogy a béranya lesz a gyerek jogi anyja. A genetikai anyának marad a gyámügyi huzavona, az örökbefogadási procedúra, és a remény, hogy senki nem gondolja meg magát útközben.

A fotó illusztráció!
A fotó illusztráció!

Sokan azt gondolják, hogy a béranyaság "emberkereskedelem", mások szerint ez csak a gazdagok kiváltsága. A politikai és jogi környezet sem túl nyitott, a kormányzati kommunikáció inkább a hagyományos családmodellt támogatja.

Pedig az igény valós. A termékenységi problémák, a rákkezelések után meddővé vált nők, az egyedülálló férfiak, az LMBTQ+ párok mind-mind olyan helyzetben lehetnek, amikor a béranyaság az egyetlen valós lehetőség a gyermekvállalásra.

 Egy biztos. A technológia, a globalizáció és a társadalmi igények előbb-utóbb elhozhatják a fordulatot. Talán egyszer itthon is lesz legális, átlátható, szabályozott béranyaság. Addig viszont marad a titkolózás, a külföldi klinikák, és az a sok-sok család, akik csendben várnak egy esélyre.