Kazak régészeti csodák

2025.06.30

A Modern Nomads ezen epizódjában keresztülutazunk Kazahsztánon, hogy felkeressük a leglenyűgözőbb régészeti kincseket az ország keleti részén, Berelben található szaka királyi síroktól az ikonikus Aranyemberig, amely a fővárosban, Asztanában tekinthető meg.

A mai Kazahsztán egykor ősi civilizációknak adott otthont, amelyek évezredekkel ezelőtt virágoztak. Az 1998-ban feltárt szaka királyi sírok betekintést nyújtanak a kor társadalmi hierarchiájába és temetkezési szokásaiba. A helyszínen a későbbi török korból származó sírok is találhatók. Ma már Kelet-Kazahsztán egyik kihagyhatatlan célpontja, amely évente akár 15 000 látogatót is vonz-írja az Euronews. < << videó

A régió gazdag régészeti kincsekben. Ezek egyike Ak-Baur, egy településegyüttes a bronzkorból és a korai vaskorból. Ez a felfedezés megkérdőjelezi azt a sztereotípiát, miszerint a szaka pusztán nomád nép volt.

Kazahsztán legikonikusabb régészeti leletét, az Aranyembert – vagy kazak nyelven az Altyn Adamot – ma az asztanai Nemzeti Múzeumban őrzik. A kiállítás bejárta az egész világot, és a nemzet ősi örökségének neves szimbólumává vált.

(Forrás: EuroNews)